Příběh Jezdce a draka...

Napsal/a: Calimë Sireona | Dne: 3. 4. 2012 19:40:28


 Určitě všichni znáte Eragona. Příběh o dvou rozdílných duších, ale přitom svázaných dohromady... Tedy aspoň tak bych Eragona definovala já. Opravdu poutavý příběh doplněný střípky z Paoliniho inspirace vlastním životem. Téměř každý, kdo četl celou triologii nebo jen Eragona se cítí....zklamaný, když shlédne to ,,úchvatné dílo" režiséra, do kterého vkládal velké naděje i sám Christopher.

  Co se týče děje, očekávala jsem víc. Musím přiznat, že nebýt vynikajícího výkonu Jeremyho Ironse jako Broma a těch nezaslouženě málo replik uznávaného Johna Malkoviche jako Galbatorixe, film by ztratil tu pověstnou jiskru, která činí film tak vyjímečným.
  Když ale opomeneme ten mizerně ,,oškubaný" děj, velmi se mi líbily vizuální efekty Safiry a nádherná příroda Maďarska a Slovenska. ,, Byl jsem naprosto ohromený," vzpomíná Speleers (Eragon) na natáčení scény Bromova ,,pohřbu" . ,, Byl jsem tam jen já a Sienna(role Aryi), úplně sami uprostřed ničeho na vrcholku hory. Říkal jsem si, že jsem ten nejšťastnější mladík na světě. Jestli budu dál točit filmy, už asi nikdy nezažiju něco takového! "

  Počítačová podoba Safiry prošla před svým definitivním vzhledem mnoho změn.,, Drak v našem filmu se chová více jako zvíře, ale zároveň je schopen se telepaticky dorozumívat s Eragonem.",vysvětluje grafik Hoon. ,, Safira v příběhu není pouhé zvíře, ale výrazná osobnost, která se s Eragonem dokáže spojit. Při práci bylo nutné počítat i s rozdílem mezi tím, co vidíte, a co vaše mysl ve skutečnosti přijímá. Máte pozadí, které je možná hezké a hřejivé,ale modrý drak na něm vypadá chladně. Je vždycky potíž ho dobře zasadit do pozadí." Napodobit Safiřininy pohyby aby vypadaly přirozeně nebylo jednoduché a zvláště při létání. Její způsob letu tak byl napodoben letu sokola, aby vypadal aspoň trochu věrohodně a dodal drakovi tu eleganci a mrštnost, kterou se grafici tak usilovně snažili vytvořit.

Na závěr bych chtěla poznamenat( a myslím že se mnou budou téměř všichni souhlasit), že kniha je jednoznačně lepší než film a to ve všem.Vím,že si na výběru prostředí a vizuálních efektech dali záležet ale, základním znakem filmu je přeci děj. Tak proč pověřili nezkušeného režiséra tak velkým fenoménem jako je Eragon? Nad touhle otázkou mi nezbývá než jen rozhořčeně přemýšlet. Kdyby přeci jen uvažovali o natočení druhého dílu Eldest... myslím, že by film měl být vložen do rukou jiného týmu, protože herci zahráli svou roli dobře, avšak jen Irons zlepšuje celkový dojem filmu. Smutné je, že těch herců není víc. Zajímalo by mne, jestli by kritici nahlíželi na film jinak, kdyby si Paolini zahrál svou roli vojáka v bitvě o Farthen Dur. Jestli by velkolepý autor tak rozsáhlého světa vylepšil úroveň filmu.


Zdroje: Marc Cotta Vaz- Kniha o filmu Eragon
www.csfd.cz/film/213192-eragon

text-align: left;